AKU LOUHIMIEHE RETROSPEKTIIV

Aku Louhimies Aku Louhimies(s. 1968) alustas lühifilmide ja dokumentaalfilmide autorina Soome televisioonis 1990-ndate aastate keskpaigas. Tema esimesed täispikad mängufilmid „Rahutud” (Levottomat, 2000) ja „Kuuvalgel” (Kuutamolla, 2002) olid kohalikud kinohitid, läbimurre publiku südamesse tuli 2003. aastal teleseriaaliga Irtiottojat (2003). Üks selle sarja lugudest sai ka filmi „Jäine linn” aluseks, mis võistles tänavu Karlovy Vary rahvusvahelisel filmifestivalil. Ka Louhimiehe eelmine film „Paha maa” linastus ja võitis auhindu festivalidel Moskvas, Göteborgis, Ateenas, Lübeckis, Bergenis ja Leedsis. Sügisel valminud Riisuttu mies on valitud Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali võistlusprogrammi.
Aku Louhimies peab avatud intervjuu vormis loengu oma filmide põhjal, mis linastuvad nädala jooksul Sõpruse kinos, ning peab meistriklassi edasijõudnud filmi- ja meediatudengitele 1. – 3. detsembril.

Avatud loeng
 3. detsember 12:00-13:30 Kino Sõprus

Meistriklass (ainult eelregistreerimisel filmi- ja meediatudengitele)
December 1st-3rd / 1. – 3. detsember 14:00-18:00 EMA Lavakunstikool

Avatud loeng ja meistriklass viiakse läbi inglise keeles.27. november 22:00 Kino Sõprus

RAHUTUD
THE RESTLESS
LEVOTTOMAT

Soome / Finland2000
111’

Director: Aku LouhimiesRahutud
Cast:  Mikko Nousiainen, Laura Malmivaara, Petteri Summanen, Matleena Kuusniemi, Irina Björklund, Samuli Edelmann, Valtteri Roiha, Vilma Melasniemi, etc.
Script: Stsenaristid: Aleksi Bardy, Aku Louhimies
Cinematographer: Mac Ahlberg
Producer: Solar Films

27-aastane Ari töötab esmaabiarstina, ent tööväliselt on tema hobiks üheöösuhted. Tema meelest võrduvad kohustused valuga ning viimast ei soovi ta kellelegi põhjustada. Ent peagi mõistab mees, et ta ei suuda enam üldse midagi tunda. Kuni ta kohtub Tiinaga, kes Arisse armub ning teda oma sõpradele tutvustab. Ilona ja Stig on paar juba pubekaeast peale ning ehkki nende suhe meenutab pigem rutiinset kooselu kui armutormi. plaanivad nad pulmi. Hanna-Riikka on luterlik preester, kelle püüe Ari käitumist mehele endale lahti mõtestada viib intellektuaalse sidemeni nende kahe vahel. Riku on Hanna-Riikka kutt.
Rahutu kuuik otsustab enne sügise saabumist suvest viimast võtta, sest sügis tähendab tööd ja karjääri, lapsepõlve lõppu. Ometi saab sõprusest vihkamine ning Ari teeb oma uutele sõpradele liiga. Sügis toob Ilona ja Stigi pulmad, lõpetab suvemuinasjutu ja paljastab tõe. Ning lõpuks jõuab Arile kohale, et ka tema on tunneteks võimeline.
Aku Louhimiehe debüütfilm võitis 3  Soome filmiauhinda Jussit.28. november 22:00 Kino Sõprus

KUUVALGEL
LOVERS AND LEAVERS
KUUTAMOLLA

117’
 Soome/Finland 2002

Director:Aku Louhimies
Cast: Minna Haapkylä, Peter Franzén, Laura Malmivaara, Anna-Leena Härkönen, Pirkko Saisio
Script: Katja Kallio, Aku Louhimies
Cinematographer: Heikki Färm
Producer:  MRP Matila Röhr Productions Oy

Romantiline suhetekomöödia. 30-aastane Iiris Vaara elab filmide maailmas ja ootab oma suurt armastust, sellist nagu filmides. Pole ime, et Iiris armub kavala naeratusega noorde filmire˛issööri, kes oskab mängleva kergusega ta filmidialoogide repliikidele vastata. Kuid roosade prillidega Iirisele pole antud kaua oma unelmate printsiga kodu mängida. Järgneb dramaatiline suhterodeo, millesse haaratakse kaasa ka paari lähemad sõbrad. Pärast mitmeid halenaljakaid stseene ja klaasitäisi margaritasid liigub Iiris lõpuks iseseisvuse poole. Ja leiab ehk ka tõelise armastuse.29. november 22:00 Kino Sõprus

PAHA MAA
FROZEN LAND
PAHA MAA

Soome/Finland 2005
130’

Director: Aku Louhimies
Cast: Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi, Petteri Summanen, Matleena Kuusiniemi, Mikko Kouki, Sulevi Peltola, Pekka Valkeejärvi, Samuli Edelmann, etc.
Script: Aku Louhimies, Jari Rantala, Paavo Westerberg
Cinematographer: Rauno Ronkainen
Producer: Solar Films
Distributor: Estinfilm

Kui paljud inimesed võivad öelda, et nad tuleksid iseendaga toime ka halvimas võimalikus situatsioonis? Üks mees vallandatakse töölt ja tagajärjena käivitub kurb sündmusteahel, kus pannakse proovile tegelaste võime kohaneda ja halvast mööda vaadata. Kõik on omavahel seotud ja iga väike seik võib tuua endaga kaasa ootamatuid tagajärgi. Soome noorema põlvkonna esire˛issöör Aku Louhimies kasutab ära põhjamaist pimeduse- ja külmaängi ning loob muserdava pildi tõsielust. Heatasemeline ja tugeva tundelaenguga film ärgitab suuri eksistentsiaalseid mõtteid, kuid enne kinno minekut tehke lühinimekiri positiivsetest asjadest elus. Siis ei unusta ära.
Film pälvis 2005. aastal toimunud Göteborgi filmifestivalil 4 preemiat ning ˛ürii eripreemia samal aastal toimunud Moskva filmifestivalil. “Paha maa” on 8 Jussi auhinna võitja (Soome aasta parim film, lavastaja, stsenaarium, mees- ja naiskõrvalosa jne), võites kõik auhinnad, millele kandideeris.


30. november 22:00 Kino Sõprus

JÄINE LINN
FROZEN CITY
VALKOINEN KAUPUNKI

Soome/Finland  2006
90’

Director: Aku Louhimies
Cast: Janne Virtanen, Susanna Anteroiden, Aada Hämes, Santu Nuutinen, Jari Pehkonen
Script: Mikko Kouki, Aku Louhimies, Paavo Westerberg
Cinematographer:  Rauno Ronkainen
Producer: Solar Films
Distributor: Estinfilm

„Jäine linn” on ühe põhjamaise perekonnasuhte kroonika, toimumispaigaks härmas ja kalk Helsingi. Kui Veli-Matti ja Hanna abielu karile jookseb, kolib mees äärelinna korterisse. Ebaõnn jälitab teda igal sammul – ta kaotab töö taksojuhina, kohus ei luba tal kohtuda oma kolme lapsega ning napakas naaber tüütab meest iga päev mõttetu kardinaprobleemiga. Ühel päeval on Veli-Matti kannatustel mõõt täis ning juhtub midagi kohutavat.
Film võitis Karlovy Vary filmifestivalil kolm auhinda ning Aku Louhimies tunnistati Flandria filmifestivalil hiljuti parimaks re˛issööriks.


 
   
prg. mart kalmo