Uudised
21.03.2007
HÕFFI LOGOD JA HELINAD NÜÜD SAADAVAL »


19.03.2007
Märgista end ja eristu »


19.03.2007
HÕFFi ametlikud mobiilividinad »

   

Professor Jaan Toomiku ja Eesti Kunstiakadeemia Interdistsiplinaarsete Kunstide õppetooli magistritudengite projekt

HIRMURÕÕM II

HÕFF 2007 raames leiab vaataja Haapsalu kultuurikeskusest festivaliga samaaegselt toimuva rahvusvahelise kunsti- ja installatsiooniprojekti "Hirmurõõm".

Projekti autoriteks on professor Jaan Toomiku ja Eesti Kunstiakadeemia Interdistsiplinaarsete Kunstide õppetooli magistrandid, kelle installatsioonid ja videod uurivad ning kajastavad hirmuga kaasnevaid tundeid ja nähtuseid.

Hirm on omane igale inimesele sarnaselt vajadusega süüa, juua, magada, seksida, rõõmu tunda ja armastada. Hirmuga kaasnev adrenaliinitõus on kahepalgeline - igas hirmuga seotud negatiivses tundes on alati killuke positiivsust ja rõõmu.

Üheks neist on kahtlemata võime hirmust üle saada, mis täidab meid alati kergendus- ja rõõmutundega.

Surmahirm on see nähtamatu takistus, mis hoiab meid sageli eemal üleliigsest riskist ja tagab meie argise ratsionaalse käitumise.

Veidigi süvenedes avastame hirmu alge pea kõigis oma mõtetes, hirm on universaalne ning omane kõikidele kultuuridele. Hirm puudutab oma külma hingusega nii meie igapäevast käitumist, suhtlemist, eneseteostust kui ka enesesse süüvimist. Õudusfilmide ja tondijuttude jätkuv tootmine annab märku sellest, et nõudlus selle valdkonna järele on olemas ja ning teravate elamuste otsijaid leidub lastest intelligentsini.

Kõik hirmu ja õudusega seotu ei kuulu alati inimloomingu kullafondi. Oluline on kvaliteet, mille määratleb sihtgrupp, hirmu tarbija. Võime mõtiskleda, et hirmu järele on vajadus kõigil indiviididel ja halvustavalt saaks rääkida sellest nähtusest vaid see, kel tunneb hirmu iseenda ees.

Mõelgem kordki sellele, mida me tahaks, aga ei julge ja meile saab selgeks, kui suur on hirmu roll meie elus.

Projektis osalevad: Lagle Palo (Eesti), Kirke Kangro (Eesti), Epp Kubu (Eesti), Daniel Kupferberg (Taani), Eero Yli-Vakkuri (Soome), Simon Haefele (Austria) ja Julia Wolff (Saksamaa)

prg. mart kalmo