Uudised
21.03.2007
HÕFFI LOGOD JA HELINAD NÜÜD SAADAVAL »


19.03.2007
Märgista end ja eristu »


19.03.2007
HÕFFi ametlikud mobiilividinad »

   

Briti uus horror
Eriprogramm koos loengute ja diskussioonidega

Kuigi Briti Filmi Instituudi (BFI) poolt koostatud saja parima briti filmi edetabelis on ainult kaks õudusfilmi, "The Wicker Man" (1973) ja "Peeping Tom" (1960) ning needki tabeli allosas, ei saa mööda minna faktist, et just möödunud sajandi 50-60ndatel aktiivselt tegutsenud Hammer Stuudio klassikalised ja tänaseks juba kultusstaatusesse tõusnud hirmufilmid paigutasid sõjajärgse briti õudusfilmi püsivalt maailmakaardile. Re˛issöör Terence Fisher ning näitlejad Christopher Lee ja Peter Cushing oma paljude "Dracula", "Frankensteini" ning teiste ülistiilsete koletis- ja vampiirifilmidega varjutasid sageli kõik muu, mis vanal heal Inglismaal pakkuda oli.

Ligi kolm aastakümmet kestnud, Hammer Stuudio hiilgeaja ja teise aastatuhande vahele jäänud, varjusurmast kosunud briti õudusfilm on just viimaste aastatega ennast tõestanud iseseisva ˛anrina. Danny Boyle’i sürrealistliku maailmalõpufilmiga "28 päeva hiljem" jalad alla saanud briti horrorit eristab mujal Euroopas, Ameerikas ja Aasias tehtavast hirmufilmist originaalne ja peen stiilitaju, kohati B-filmi piiri peal olek. Mõistagi ka eht-britilik ning ühiskonda analüüsiv ja kritiseeriv süsimust huumor, mis on vaat et kohustuslik komponent kõigi Inglismaal toodetud filmide juures.

Kuigi viimastel aastatel on Suurbritannias valminud õudusfilme tunnustatud kõikjal maailmas, ei ole neid Eestis laiemalt esitletud. Just seetõttu toob 2007. aasta HÕFF vaatajateni eriprogrammi, mis hõlmab nii uusi inglise suure-eelarvelisi kui ka indie õudusfilme.

Programmis linastuvad kultuslik libahundilugu "Koersõdurid" (Dog Soldiers, 2002), verine ellujäämisõudukas "Murtud" (Broken, 2006) ja teravmeelse dialoogiga gootilik indie kummitusfilm "Püsi vaikselt" (Lie Still, 2006).

Briti õudusfilmi tausta aitavad mõista ja selgitada eriprogrammi raames toimuvad loengud: 21. märtsil Tallinnas Kinomajas ning 24. märtsil Haapsalu Kultuurikeskuse väikeses saalis. Koostöös Briti Nõukoguga läbiviidav filmiprofessionaalide loeng püüab publikule selgitada briti horrori kohta maailma kinokunsti ajaloos. Õudus- ja kultusfilmide mainekas uurija, kirjanik, Londoni Brunel’i Ülikooli õppejõud ja ’Kultusfilmide arhiivi’ direktor Xavier Mendik tutvustab oma dokumentaalfilmi "Menstrual Monsters : The Ginger Snaps Trilogy". Mendik uurib tuntud hirmufilmi "Ginger Snaps" alusel, kuidas kajastuvad soorollid, gay-teemaatika ja naiselikkus klassikalises teini-libahundiõudukas.

Festivali publik saab osaleda ka avalikus diskussioonis, kus käsitletakse õudusfilmi rolli ühiskonna tabuteemade häälekandjana.

Käesoleva aasta festivali filmiprogrammi koostades tahtsime, et puutepunkt vana ja uue briti horrori vahel oleks eriti käegakatsutav. Nii ulatabki festivali lõpupäeval briti horrori "uue laine" üks esimesi, kuratlikult hirmutav ja samas naerupisaraid välja meelitav "Koersõdurid" oma karvased käpad klassikute klassikule. Täpselt 50 aastat tagasi esilinastus Hammer Studio toodetud Mary Shelley’ romaanil põhinev õuduslugu "Frankensteini needus", mille peaosas särab õudusfilmi˛anri ikooniks tõusnud tandem Christopher Lee ja Peter Cushing.

Briti horror festivali programmis

Tallinna Kinomaja

21. märts
18:00 - Briti uus õudusfilm: avalik loeng ja diskussioon*
20:30 - Frankensteini needus (1957)
22:00 - Murtud (2006)

Haapsalu Kultuurikeskus

23. märts
, 21:00 - Püsi vaikselt (2006)
24. märts, 13:00 - Briti uus õudusfilm: avalik loeng ja diskussioon
                  21:00 - Murtud (2006)
25. märts, 14:30 - Koersõdurid (2002)
                  21:00 - Frankensteini needus (1957)

* - Loengud ja diskussioonid on kõigile tasuta ja inglise keeles.

prg. mart kalmo