Uudised
21.03.2007
HÕFFI LOGOD JA HELINAD NÜÜD SAADAVAL »


19.03.2007
Märgista end ja eristu »


19.03.2007
HÕFFi ametlikud mobiilividinad »

   

Eesti Meediakunstnike Ühingu MARTU eriprogramm

"Seletavad asjaolud" -  "Explicating Circumstances"


Ei ole midagi õudsemat, kui meid ümbritsevad lihtsad igapäevased asjad. Kunstnike pilgud on suunatud nii argiasjade absurdsusele, kummalistele inimsuhetele kui ka rahvustraditsioonides peituvatele õõvastavalt kõlavatele sõnumitele.

Just selliseid teemasid käsitleb Eesti Meediakunstnike Ühingu poolt kokku pandud lühivideode skriiningprogramm, mida näidatakse HÕFFi põhiprogrammiga paralleelselt Haapsalu Kultuurikeskuses kõikidel festivalipäevadel. Kunstnikke, keda õudusfilmide ja sürrealistlike nägemuste temaatika inspireerib, ei ole sugugi vähe. Omamoodi aitavad argipäeva hallust mahendada tillukesed vihjed sellele, et meid ümbritsevad lihtsaimadki nähtused ei pruugi olla iseenesestmõistetavad.

1. "Ma kuulen" / Hille Karm, 7 min
Kunstnik jutustab mitmetimõistetava loo mehe ja naise suhetest. Selles loos on mees kui sissetungija, tarbija.

2. "Eksinud turisti viimnepäev" / Liina Vedler, 6 min
Linnast tuleb saare loodusesse puhkust veetma turist. Eksides satub ta paanikasse ja tema jaoks kirjeldamatutesse jubedustesse. Läbielatu järel saabub lõõgastusmoment, kuid klaaspärlimänguliku püändina lõpeb asi kurvalt. Tundmatu monstrum pistab turisti pintslisse ja pühib galantselt mokad puhtaks.

3. "Hirmuotsija" / Õnne Luha, 10 min
10-minutiline muinasjutu kaasaegne tõlgendus. Muinasjutuvestja ja teised osatäitjad leiti Iru hooldekodust.
Peategelast kehastab varalahkunud Vello Sõukand.

4. "Fosformees" / Raul Viitung ja Andrus Kaurson, 2 min
Juhan Viidingu luuletus "Fosformees" on aluseks veidrale lühifilmile, mis tehtud kahe fotograafi poolt. Tegijad kasutavad loo edasi andmiseks tummfilmile iseloomulikku võttestikku, fotokaameraga pildistatud fotod on kokku pandud nauditavaks jutustuseks, kust ei puudu õudus ja sürreaalsed situatsioonid.

5. "Pesupäev" / Eva Sepping
Olmenovell "Pesupäev" räägib ühiselamu elaniku raskutest, kui isegi mitte võimatusest pääseda löögile pesupesemisel. Videolugu annab edasi igapäevases tegevuses olevat pinget ja konkurentsi, aga ka koomikat.

6. "My_Best_Friend" /Piibe Piirma, Nils Piirma animatsioon, 3 min
Arvutiekraanil tekkivast anomaaliast sünnib muinaslugu, mille peategelane vabastab end peatselt desktopikeskkonnast. Lõbusal mängusõbral on aga maailmavallutuslikud ambitsioonid.

7. "Welcome to Tallinn" / Riin Kranna-Rõõs, Sven Kristjansen
Meediakunstniku õudusunenägu. Kaks meediakunstnikku plaanivad pool aastat merelinna Tallinna turismiliselt atraktiivselt filmida. Saaks veidi raha ka teenida. Kaamerad orgunnitud ja kõik klapib… aga just sel päeval on Tallinn hallimast hallim. Peamistes turismikohtades saab siiski materjal üles võetud ja õudusunenägu filmiks vormitud.

8. "Tiitrid" / Piibe Piirma, 2 min
Meditatiivne lühivideo kujutab rahvarohket tänavapilti, kus lähemal vaatlemisel leidub kummalisi kõrvalekaldeid. Video räägib eranditest, kasutades jälgimisühiskonna ja meediakanalite retoorikat.

Filme võib näha igal festivalipäeval Haapsalu Kultuurikeskuse videosaalis.

prg. mart kalmo