Eesti koomiksikunstnike näitus Sõpruses

Narratiivsus piltides.
Eesti graafilised novellid/poeemid ‘00. aastate algusest.


Avamine 23. novembril, kell 19.00
Animafilmide festivalil „Animated Dreams”
kinos Sõprus (Vana-Posti 8, Tallinn)Tegemist on ‘rändnäitusega’, mis tutvustab eesti autorite värskeimaid saavutusi graafilise piltjutustuse / koomiksi formaadis. On väheteatud tõik, et Eestis tegutseb kunstnikke, kes väljendavad end just sel moel – pildilises narratiivsuses. Nimetagem neid kunstiteoseid pretensioonikalt autorikoomiksiks. Vihje huvilistele: küsige raamatupoodidest enam kui 100-leheküljelist kogumikku „Narratiivsus piltides. Eesti '00 aastate autorikoomiks”.

See autorikoomiksite (mikro)maailm on kahtlemata üks väga omalaadne subkultuur, mis on üpris kaugel supermänidest-mikihiirtest jmt või mannetutest ajaleheribadest. Ei, siinseid originaalkoomikseid tunneb ära vaid nende varjamatust kunstipärasusest ja ‘raamidesse surumatusest’!

Animatsioonile väga (hinge)lähedane autorikoomiksi maailm on ühelt poolt filmilikult liikuv, ent teisalt on tegu ikkagi staatilise visuaalse kunstivormiga. Samuti on need koomiksid raskelt kategoriseeritavad nii galeriikeskse kunstimaailma kui korporatiivse tarbijakultuuri kontekstis, sest nad ei ole otseselt ‘kaup’ ega ka ‘kunst’. Ilmselt just seetõttu ei ole Eestis laiem avalikkus ‘90-ndatel ega ’00-ndatel kodumaisest kunstipärasemast koomiksitoodangust palju teadnud ega osanud ka infopuuduse tõttu heast asjast lugu pidada. Kuid ajad, need on muutumas…

Esimest korda oli kõnealune näitus avatud Tartu linnaraamatukogu keldris hooajaliselt asuval projektipinnal, täpsemalt Rael Artel Gallery: Non-Profit Project Space'is, ja seda vaid kaks kuuma suvepäeva (15.–16.07.2006). Seejärel rändas ekspositsioon Rakvere Linnagaleriisse, kus (27.08.–11.09.2006) toimus väljapaneku varasügisene ‘vahepeatus’. PÖFFi animafestivali „Animated Dreams” raames saab 23.11.–26.11.2006 teoks näituse ‘kolmas tulemine’ ja neljaski peatuspaik eesti autorikoomiksitele on juba korraldajate - Andreas Trossek, Joonas Sildre - poolt planeeritud.
 
ANIMAFESTIVALI VÕITJAD 2006 loe edasi »

ANOBA auhinnatseremoonia loe edasi »

Animafestivalil on oma kohvik! loe edasi »

Eesti koomiksikunstnike näitus Sõpruses loe edasi »

Filminukkude näitus Nukuteatris loe edasi »

Festivali treiler treiti valmis Joonisfilmis loe edasi »

Animafestivali uus KAVA nüüd üleval! loe edasi »

Rahvusvahelise Animapäeva eriseanss loe edasi »

 

prg. mart kalmo