Kumu dokumentaal
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
UUDISED
27.03.2007
Eesti nukufilmi rajaja lahkumine »

21.03.2007
TÄNA - Briti horrori eri Kinomajas »

15.03.2007
HÕFF tuleb taas! »


PÖFFI POSTILJON
PÖFFi postiljon
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


FILMINUKUD

Näitus Dresdeni DEFA multifilmistuudio asutamise
50. juubeli puhul

26. november 2006 – 7. jaanuar 2007
Nukuteater, Lai tn. 1, Tallinn

Avamine 26. novembril, kell 16.00

Läbi sajandite ning erinevate kultuuride on kandunud soov anda inimkäe läbi sündinud kujukesele oma maailm ja elu. Enam kui sada aastat tagasi leiutatud filmikunst lõi selle soovi täitumiseks nukuteatri ja muinasjutukujutluste kõrval uue vaimustava eelduse. Animafilmi kaudu sai filmitegijaile võimalikuks luua kunstlikke maailmu ja tegelasi ning neid oma soovi kohaselt elustada.

1. aprilli 1955.a. Dresdenis asutatud DEFA multifilmistuudio esimestest töötajatest olid vaid vähesed otseselt filmitaustaga. Graafikud, lavakujundajad, nukunäitlejad ja lihtsalt huvilised teistest kunstivaldkondadest tegid entusiastlikult esimesi samme animafilmi alal. Nad ehitasid üles struktuuri, milles kuni riikliku stuudio sulgemiseni 1992. aastal valmis ligi 1500 animafilmi kino ja televisiooni tarbeks. Dresdeni multifilmid ei olnud populaarsed mitte ainult Saksa Demokraatliku Vabariigi publiku hulgas, neid esitleti enam kui 100 riigis ning filmid olid edukalt esindatud rahvusvahelistel festivalidel.

Stuudios töötati erinevate animafilmi tehnikatega. Joonis-, siluett- ja nukufilmide kõrval kasutati käpiknukk- ja plastiliintehnikat ning mitmesuguseid segavorme. Algusest peale toodeti stuudios peamiselt lastefilme, mis moodustasid aastasest toodangust umbes 70%. Lisandusid täiskasvanud publikule mõeldud filmid, mida näidati peamiselt kino ringvaadetes.

Filminukkude näitus esitleb valikut kaunimatest nukkudest läbi stuudio ajaloo ning toob esile kunstnike käekirjade mitmekülgsuse ja nukumeistrite tehnilised ja loomingulised oskused. Sel moel lubab väljapanek heita pilgu ühele peatükile saksa filmiajaloost ja traditsiooniderohkele multifilmižanrile, millest on jätkuvalt vaimustunud nii vanad kui noored.

Näituse koostas Saksa Animafilmi Instituut (DIAF)
Toetajad: DEFA fond, Saksimaa liiduvabariigi kultuurifond, Tallinna Saksa Kultuuriinstituut/ Goethe-Instituutprg. mart kalmo | Netv Lemnu