Kumu dokumentaal
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
27.03.2007
Eesti nukufilmi rajaja lahkumine »

21.03.2007
TÄNA - Briti horrori eri Kinomajas »

15.03.2007
HÕFF tuleb taas! »


PÖFFI POSTILJON
PÖFFi postiljon
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Eriprogramm BUDDHA SILMAD


Ei saa väita, et budismi oleks alus- või kõrvalteemana filmides väga palju kasutatud, kuid midagi siiski. On muidugi palju erineva tasemega dokfilme ning ka mõned päris tuntud ja edukad mängufilmid. Eesti filmihuvilistel ja PÖFFil käinutel on olnud võimalus näha mitmeid budismiteemalisi filme nagu eepilised suurteosed Martin Scorsese "Kundun" või Pan Nalini "Samsara". Või siis laama Khyentse Norbu filme "Karikas" ja "Rändurid ja võlurid". Samuti Korea absurdikomöödia "Hi Dharma". Eestlaste südamed võitis täielikult Kim Ki-duk oma samsaaraliku taastulemislooga "Kevad, suvi, sügis, talv... ja taas kevad".
Ka Hollywoodile pole budistlike teemadega flirtimine võõras. Rahaliselt ilmselt kõige edukam film selles vallas on 1986. aasta komöödia "Golden Child" peaosas Eddie Murphyga. Väga suure edu saavutas ka film "Seitse aastat Tiibetis" Brad Pittiga peaosas. Vähem menukaks osutus "Väike Buddha" Keanu Reevesiga. Budistlikuks filmiks peetakse ka suurt kassahitti "Matrix", kus meile selgitatakse, et kõik on illusioon. Budistid on seda teadnud juba aastatuhandeid, nimetades seda tegelikkust varjavat loori maajaks, meelepetteks.
Nii nagu ei ole lihtne defineerida budismi ennast, nii ei ole alati kerge täpselt määratleda, mis teeb ühest filmist just budistliku filmi.

Meie programmis on ainult filmid, mis pole varem Eestis linastunud, seega on programmist välja jäänud ka kõik eelpoolnimetatud teosed. Tõsiasi, et sellest filmivalikust välja jäänud filmidest saaks veel teise, väga kuulsate ja tugevate filmide eriprogrammi, näitab, et budism on filmis oma koha leidnud.
Budistlik õpetus on aina selgemalt leidmas kohta väljaspool oma klassikalist kultuuriruumi. XIV dalai-laama on kaastunde, õnne, tarkuse ja rahu sümbol ka Läänemaailmas, mitte ainult oma tiibeti rahva jaoks. Budism on levinud kõikjale kargetest Himaalaja lumistest mäetippudest kuni lääne suurlinnade lärmakate ööklubideni. Kus on meel, seal on ka virgumise võimalus.
Mis vägi on sel kummalises rahus istuval Buddha kujul, mida müüakse juba meie tarbekaubapoodide riiulitel? Mida näevad tema silmad meie maailmas? Need filmid aitavad ehk pisutki seda mõista.

Kaarel Kuurmaa, programmi koostaja


BUDDHA / UN BUDA
SEE ON KARMA / CALL IT KARMA
KIRGASTUMINE GARANTEERITUD / ERLEUCHTUNG GARANTIERT
AJARATAS / RAD DER ZEIT
SANKARA / SANKARA
LILLEDE ORG / VALLEY OF FLOWERS
MILAREPA / MILAREPA

Filmiprogrammi soovitab Budismi Instituutprg. mart kalmo | Netv Lemnu