Kumu dokumentaal
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
27.03.2007
Eesti nukufilmi rajaja lahkumine »

21.03.2007
TÄNA - Briti horrori eri Kinomajas »

15.03.2007
HÕFF tuleb taas! »


PÖFFI POSTILJON
PÖFFi postiljon
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Eriprogramm KAASAEGNE SÕDA FILMIKUNSTIS


Juba filmikunsti tekkest alates on sõjateema olnud filmitegijate seas populaarne. Esimene sõjafilm valmis juba 1898. aastal Hispaania-Ameerika sõjast. Ühelt poolt oli tegemist võimalusega suuri massistseene filmides oma võimed proovile panna ning publikut rabada, teiselt poolt toetas sõjafilmide väntamist riiklik tellimus - tselluloidilindil tundus surm kauni ja väärikana.

Käesolevasse programmi on valitud filmid, mis üritavad näidata sõda sellisena, nagu ta on - kogu mõttetuses ja ülevuses. Kajastatud pole mitte ainult lahingud, vaid ka elu tagalas - näiliselt sõjast eemal, kuid ometi selle keskel. Patriootlikke propagandafilme siin pole. See-eest kuuluvad paljud näidatavad teosed maailma filmiajaloo klassikasse. Mitmed neist on linale ilmudes tekitanud skandaali, teised aga saanud viivitamatult suure menu osaliseks.

Esimene programmi kuuluv film on valminud 1915., viimane aga 2005. aastal. Kuigi kinolinale on jõudnud ka antiik- või keskajal löödud lahingud, on käesolevas programmis kajastatud nn. kaasaegset sõda, milledest ajaloolased loevad esimeseks Ameerika kodusõda XIX aastasaja keskel. Sealt liigutakse edasi üle koloniaalsõdade Esimesesse ning seejärel Teise maailmasõtta. Oleme üritanud programmi haarata filme kõigist viimase all enam kannatanud maadest: Soomest, Poolast, Saksamaalt, Venemaalt ja Inglismaalt. Kahjuks ei õnnestunud programmi kaasata jaapanlaste viimaste aegade populaarseimat linateost “Yamato”, mis jutustab samanimelise ristleja enesetapumissioonist II maailmasõja lõpulahingutes.

Programmi lõpetavad filmid Korea sõja viimastest lahingutest ning Vietnami sõjast. Ehkki XX sajandi lõpus ning XXI sajandi alguses maailmas peetud sõdu käesolevas programmis kajastatud ei ole (neist võiks saada omaette kogumiku), on viimaste kümnendite sõjalised konfliktid Balkanil ja Lähis-Idas taustaks mitmetele PÖFFi kavas olevatele filmidele.

Loodan, et pimedatel öödel esitletavad sõjafilmid aitavad meil paremini mõista maailma ja inimest kogu tema mitmepalgelisuses, ilus ja õuduses. Vahest aitab see meil paremini aduda lillelaste omaaegset põhimõtet, mille kohaselt tuli sõja asemel armastusega tegeleda.

Mart Laar, programmi koostaja

RAHVUSE SÜND / THE BIRTH OF A NATION
ZULU
KUULSUSE RAJAD / PATHS OF GLORY
KOLONEL BLIMPI ELU JA SURM / THE LIFE AND DEATH OF COLONEL BLIMP
KURED LENDAVAD / LETJAT ŽURAVLI
ÜHE ALLVEELAEVA LUGU / DAS BOOT
TALVESÕDA / TALVISOTA
HOIA AKNAST EEMALE / DALEKO OD OKNA
POLUMGLA 
PORK CHOP HILL
HIRVEKÜTT / THE DEER HUNTERprg. mart kalmo | Netv Lemnu