Documentaries in Kumu
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
NEWS
27.03.2007
The departure of Elbert Tuganov »

21.03.2007
TODAY - British horror special in Cinema House »

17.03.2007
HOFF will be in town again! »


MAILING LIST
Join the festival mailing list and our e-postman will bring fresh festival news straight into your mailbox.
» Join


TALLINN BLACK NIGHTS FILM FESTIVAL AWARDS 2006

MAIN PROGRAMME

International jury awards

Members of the jury:
Aruna Vasudev - head of the jury (India), Jeffrey Jeturian (The Philippines), Shawn Pinchbeck (Canada), Mark Soosaar (Estonia), Krzysztof Wierzbicki (Poland)


GRAND PRIX - Best Eurasian film (cash award 10.000 euros - courtesy of the City of Tallinn)
DARKBLUEALMOSTBLACK / AZULOSCUROCASINEGRO - Daniel Sánchez Arévalo, Spain 2006
For its incisive portrayal of complex human relationships.

Best Director
NURI BILGE CEYLAN for "Climates" / "Iklimler" - Turkey 2006
For the manner in which he reflects despair and emptiness with such poetic intensity.

Best Actor
SAMULI EDELMANN in "Man Exposed" / "Riisuttu mies" - Aku Louhimies, Finland 2006

Best Actress
SANDRA HÜLLER in "Requiem" - Hans-Christian Schmid, Germany 2006

Special Jury Prize
YOU AM I / AŠ ESI TU - Kristijonas Vildziunas, Lithuania / Germany 2006
For the visual elegance with which the director transports his audience into the magical world of nature.

Special Mention
RETRIEVAL / Z ODZYSKU - Slawomir Fabicki, Poland 2006
For its depiction of human beings caught in the dynamics of social and economic struggle.

Special Mention
LITTLE RED FLOWERS / KAN SHANG KU HEN MEI - ZHANG Yuan, China 2006
For its laudable handling of children in a milieu that stands as a microcosm of repressive societies.


Scottish Leader Estonian Film Award

Members of the jury:
Gudrun Holz - head of the jury (Germany), Jan Erik Holst (Norway), Rain Tamm (Estonia)

Best film (cash award 50.000 EEK - courtesy of Scottish Leader)
EMPTY / TÜHIRAND - Veiko Õunpuu, Estonia 2006
For its artistic potential in introducing a new style into Estonian filmmaking. A minimalistic study on the shortcuts and detours of love. By visual language and refined metaphorical storytelling, TÜHIRAND/EMPTY is an arthouse film in his own rights.

Special Mention
THE BLUE HILLS / SINIMÄED - Raimo Jõerand, Estonia 2006
For its indepth research of a forgotten chapter in European history.


International Federation of Film Clubs (FICC) jury awards

Members of the jury:
Svea Pillau - head of the jury (Estonia), Christl Grunwald-Merz (Germany), Edvinas Pukšta (Lithuania)

Don Quijote - Best Film
SONS / SØNNER - Erik Richter Strand, Norway 2006
Because the film combines a socially very relevant content with an outstanding aesthetic quality of narrative means, due to which it appeals also to a young public as an important target group.

Special Mention
DARKBLUEALMOSTBLACK / AZULOSCUROCASINEGRO - Daniel Sánchez Arévalo, Spain 2006
For original vision, terrific performances and very clever script; it is unforgettable story between fantasy and reality told with a new and promising voice in modern cinema.

Special Mention
CLIMATES / IKLIMLER - Nuri Bilge Ceylan, Turkey 2006
For observing the break-down of marriage and impossibility of love; very slow images and different "climates" - from west to east Anatolia, from summer heat to snow storms - intensify the feeling of this failure.


Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC) jury awards

Members of the jury:
Anne Démy-Geroe - head of the jury (Australia), Philip Cheah (Singapore), Kaarel Kuurmaa (Estonia)

Best Asian Film
MEN AT WORK / KARGARAN MASHGHOULE KARAND - Mani Haghighi, Iran 2006


Critics’ Award by the Estonian Film-Critics Association - "Neitsi Maali" ("Maiden Maali")

TAXIDERMIA - György Pálfi, Hungary / Austria / France 2006
For combining with fantasy and visual wit the extremes: beauty and ugliness, syrrealism and social satire.


Award by Postimees jury

LITTLE RED FLOWERS / KAN SHANG KU HEN MEI - ZHANG Yuan, China 2006


Audience Award (cash award 2.000 euros - courtesy of the City of Tallinn)

ELSA & FRED - Marcos Carnevale, Argentina / Spain 2005


Lifetime Achievement Award
(in co-operation with the Ministry of Culture)

AKI KAURISMÄKI (Director, Finland)



SLEEPWALKERS’ STUDENT FILM FESTIVAL

International competition of student films

Members of the jury:
György Kárpáti (Hungary), Kersti Uibo (Estonia), Axel Danielson (Sweden), Jürgen Kittel (Germany), Steve Smith (UK)

GRAND PRIX - Best Film (1 km of 16 mm film - courtesy of Kodak, development of 1 hour of film print - courtesy of Finnlab Oy)
HOME VIDEO / KOTIVIDEO - Mikko Kuparinen, Finland 2005, University of Arts and Design Helsinki / UIAH
For the talent of the director to achieve the maximum artistic effect with the minimal means (the perfect timing and excellent acting).

Best Fiction
THE REFUGEE CITY / MIASTO UCIECZKI - Wojciech Kasperski, Poland 2006, PWSFTViT (Polish National Film, Television and Theatre School)
For the psychological analysis of violence (football hooliganism) directed in a rich visual style with an unexpected twist in the end.

Best Documentary
FINAL DAYS / VIIMNEPÄEV
- Kullar Viimne, Estonia 2005, Baltic Film and Media School
For the sensitivity of the director to engage the audience in the clash of cultures in the fundamental things of life

Best Animation
ADJUSTMENT
- Ian MacKinnon, UK 2006, Royal College of Art

For telling a story of a personal break-down using a variety of animation techniques in an eclectic style.


Special Mention

ISOLA - Andreas J. Riiser, Norway 2006, The Norwegian Film School
For the confident artistic direction in subtly revealing the story of the loss of the beloved one.

MOTHER - Christoph Steger, UK 2006, Royal College of Art
For revealing a fundamental issue of life in a humorous way (formally reduced graphic style and use of a recorded interview as an illustration).


Estonian short film competition

Members of the jury:
Jesper Andersen (Denmark), Ruud Terhaag (The Netherlands), Liina Triškina (Estonia)

Best Film
THE SUMMER DOCUMENTARY / SUVINE DOKUMENTAAL - Joosep Matjus, Estonia 2006, Baltic Film and Media School



CHILDREN AND YOUTH FILM FESTIVAL "JUST FILM"

Children’s Jury Awards

Members of the jury:
Ringo Ramul - head of the jury, Berit Keskra, Liis Neštšadim, Hanneleele Kaldmaa, Kristjan Kiik

Best Children’s Film
WE SHALL OVERCOME / DRØMMEN - Niels Arden Oplev, Denmark 2006
For its honesty and interesting storyline.

Special Mention
OPAL DREAM - Peter Cattaneo, UK / Australia 2005


Youth Jury Awards

Members of the jury:
Vallo Kirs - head of the jury, Kristo Kraft, Aliine Lotman, Markus Lippus, Evelin Jürisson

Best Youth Film
THE CLOUD / DIE WOLKE - Gregor Schnitzler, Germany 2006
For its fresh approach to environment catastrophy in films.

Special Mention
7 VIRGINS / 7 VIRGENES - Alberto Rodriguez, Spain 2005


Audience Award to the Favourite Character (courtesy of Tallinn City Council)
Ahmed (actor Merhan Iqbal) in TOMMY’S INFERNO - Ove Raymond Gyldenås, Norway 2005


ANIMATION FILM FESTIVAL "ANIMATED DREAMS"

Members of the jury:
Georges Schwizgebel - head of the jury (Switzerland), Gil Alkabetz (Germany / Israel), Rao Heidmets (Estonia)

GRAND PRIX "Wooden Wolf" - Best Film
THE RUNT / DER KLOANE - Andreas Hykade, Germany 2006
The film is about fundamental subject in life - a child’s process of growing up and loosing innocence. Disturbingly simple story, without any "decoration". Perfect combination of a good script, visuals and directing.

Best Story
NEVER LIKE THE FIRST TIME! / ALDRIG SOM FÖRSTA GÅNGEN! - Jonas Odell, Sweden 2006
The film is dealing with an important topic in every person’s life, explored cleverly from four different point of views. All essential emotions are being shown – it’s funny, rough, bitter, beautiful... and always honest.

Best Design
RABBIT - Run Wrake, UK 2005
The film puts old visuals into intriguing modern context. Great example how to make something new from old things.

Special Mention
TRAGIC STORY WITH HAPPY ENDING / HISTĶRIA TRAGICA COM FINAL FELIZ - Regina Pessoa, Portugal / France / Canada 2005
Lovely story with a wonderful timing and rhythm.

Special Mention
CLAY PIGEON / HLINENI HOLUB - Milos Tomic, Czech Republic 2005
Simple and direct film, which touches your heart.

ANOBA nomination for the Best Baltic & Nordic animation film
THE INSTITUTE OF THE DREAM / UNE INSTITUUT - Mati Kütt, Estonia 2006
Magical film about dreaming with open eyes.

ANOBA Award for the Best Baltic & Nordic animation film 2006
IRRESISTIBLE DREAM / ILO IRTI - Ami Lindholm, Finland 2006















prg. mart kalmo | Netv Lemnu