Kumu dokumentaal
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
UUDISED
27.03.2007
Eesti nukufilmi rajaja lahkumine »

21.03.2007
TÄNA - Briti horrori eri Kinomajas »

15.03.2007
HÕFF tuleb taas! »


PÖFFI POSTILJON
PÖFFi postiljon
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Kinos Sõprus näeb skandaalse filmilavastaja Rainer Werner Fassbinderi töid

Programmi FASSBINDER: MÕLEMAL POOL KAAMERAT nime all tuuakse kuuel õhtul vaatajate ette Eestis vähenäidatud või üldse näitamata filmid aastatest 1970–1982. Kavas on Fassbinderi esimese loominguperioodi (1970-1975) filmide paremik, kus ta ise ka näitlejana kaasa tegi.

Retrospektiivi avab 9. juunil tasuta seansiga Fassbinderi kolmas täispikk mängufilm "Katku jumalad" (1970), mis koos laupäeval linastuva "Ameerika sõduriga" (1970) demonsteerib ilmekalt Fassbinderi lembust Hollywoodi gängsterfilmide vastu, lisades vastukaaluks traditsioonilisele jutustamisstiilile talle omase napi dialoogiga painava atmosfääri.

Programm jätkub filmidega, mis tõid Fassbinderile skandaalse filmimehe kuulsuse. Oma 1971. aasta autobiograafilises filmis "Hoiatus püha hoora eest" deklareerib noor ja meedias "paha poisi" kuulsuse võitnud filmimees arusaamu moodsast filmikunstist. Kuigi kriitikud ja publik võtsid teose vastu leigelt, peab Fassbinder ise seda oma pikas filmograafias kõige suuremaks õnnestumiseks.

Samal aastal valminud "Nelja aastaaja kaupmees" tõstis Fassbinderi juba saksa filmitegijate esirinda. Sügavalt ühiskonna- ja sotsiaalkriitilise sõnumiga mängufilm tõstis režissööri loomingu publikule lähemale kui kunagi varem, ning koos teleseriaaliga "Berliin-Alexanderplatz" (1980) on seda üksmeelselt peetud režissööri tipuks. 

1975. aasta filmis "Vabaduse rusikaõigus", mida Tallinna publik näeb teisipäeval, teeb Fassbinder lavastamise kõrval ka ühe oma tugevaima näitlejatöö. Selles väljendub selgelt Fassbinderi seksuaalne orientatsioon, praktiliselt kõik Fassbinderi filmid räägivad ühel või teisel viisil homoseksuaalsusest.

Retrospektiivi lõpetab haruaharva maailma ekraanidele pääsenud Wolf Gremmi rootsi kirjaniku Per Wahlöö romaanil põhinev ulmekriminull "Kamikaze 1989" (1982), kus Fassbinder mängis oma viimase pearolli. Kaks aastat varem ekraniseeris sama romaani ka meie Peeter Urbla, kus peaosa kehastas Lembit Ulfsak.

R.W. Fassbinder suri narkootikumide üledoosi tagajärjel 1982. aastal 37-aastaselt. Ta jõudis lavastada 41 filmi, lisaks kirjutada näidendeid ja raadiokuuldemänge, olla oma filmide stsenarist, näitleja, toimetaja, produtsent, operaator ja helilooja.

Fassbinderi tuntumateks filmideks on rahvusvahelistel festivalidel auhindu võitnud "Hirm sööb hinge seest" (1974), "Maria Brauni abielu" (1979), "Veronika Vossi igatsus" (1982) ning 14-osaline teleseriaal "Berliin Alexanderplatz" (1980).

Filmide eel räägivad Taavi Eelmaa, Andrei Hvostov, Mart Rummo, Rainer Sarnet, Marianne Kõrver ja Katrin Rajasaare.

Kõik filmid on saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega. Retrospektiivi pileti hind on 40-80 krooni, pass 180-360 krooni.

Filmid jõuavad kinno Pimedate Ööde Filmifestivali ja Tallinna Saksa Kultuuriinstituudi/Goethe Instituudi koostöös.

Lisainfo programmi kohta www.poff.ee/fassbinder prg. mart kalmo | Netv Lemnu