Kumu dokumentaal
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
UUDISED
27.03.2007
Eesti nukufilmi rajaja lahkumine »

21.03.2007
TÄNA - Briti horrori eri Kinomajas »

15.03.2007
HÕFF tuleb taas! »


PÖFFI POSTILJON
PÖFFi postiljon
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Programmi VABADUSE TUULED nime all tuuakse 20. - 25. oktoobrini vaatajate ette Eestis vähenäidatud või üldse näitamata ungari filmid aastatest 1965–2004. Filmiprogramm on pühendatud 1956. aasta sündmustele Budapestis: 23. oktoobril 1956 alguse saanud revolutsioonist kommunistliku režiimi vastu möödub tänavu 50 aastat.

Vaatajate ette toodavad filmid ei ole keskendunud otselt revolutsioonisündmusstele, vaid käsitlevad vabaduse ja üksikisiku ühiskondliku vastutuse temaatikat laiemalt. Esindatud on nii psühholoogiline draama, komöödia kui kunstiline autorifilm.

Filmipäevad avab 20. oktoobril tasuta seansiga nimeka naisrežissööri Márta Mészárosi viimane mängufilm "Matmata surnu" (2004), mis heidab pilgu 1956. a. revolutsiooni sümboliks kujunenud Ungari peaministri Imre Nagyi elu viimastele päevadele vanglas.

Programm jätkub Ungari ühe mainekama režissööri István Szabó noorpõlves tehtud meistritööga „Isa“ (1967), mis pälvis ka Cannes'i festivalil parima lavastaja peapreemia.

Valmimise järel „riiulile“ pandud ja ekraanile alles 70ndate lõpus lubatud Bacsó „Tunnistaja“ (1969) on kahtlemata üks Ungari olulisemaid kultuskomöödiaid, mis pärast ametlikku linastumist pälvis suurt tunnustust ka rahvusvahelisel areenil.

Rahvusvahelisi auhindu pälvisid omal ajal ka Gèza Bereményi mitmeid tõlgendusvõimalusi pakkuv meistritöö „Eldorado“ (1988) ja Károly Makki sensatsiooniline „Teine tee“ (1982), mis kõneleb ühelt poolt vabameelselt 1956. a revolutsioonijärgsetest aastatest, teisalt esimest korda ungari filmis kahe naise vahelisest armastusest.

Filmiprogrammi lõpetab legendaarse lavastaja Miklós Jancsó „Lootuseta“ (1965), mis on võimas üldistus inimvaimu ja võimu vahekorrast, ning mida ungari filmikriitikud ise peavad parimaks Ungari filmiks läbi aegade.

Filmide eel räägivad Jaak Lõhmus, Tiina Lokk ja Mart Rummo. Kõikidel filmidel on eestikeelsed tiitrid. Filmiprogrammi pileti hind on 40 - 70 krooni.

Filmid jõuavad kinno Ungari Instituudi ja Pimedate Ööde Filmifestivali koostöös.

Seansside algusaeg kell 19.30 (avafilm kell 19.00)

KAVA JA PROGRAMMprg. mart kalmo | Netv Lemnu