Kumu dokumentaal
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
UUDISED
27.03.2007
Eesti nukufilmi rajaja lahkumine »

21.03.2007
TÄNA - Briti horrori eri Kinomajas »

15.03.2007
HÕFF tuleb taas! »


PÖFFI POSTILJON
PÖFFi postiljon
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


PÖFF ja Briti Nõukogu kutsuvad KUMUsse David Attenborogh’ loodusfilme vaatama

2006. aasta mais sai 80 aastaseks ilmselt maailma tuntuim naturalist ja loodusdokumentalistika teerajajaid Sir David Attenborough. Tema kirjutatud ja toodetud sarjad on vaadelnud praktiliselt kõiki maakera eluslooduse aspekte. BBC eetris on Sir Attenborough olnud juba üle 50 aasta ja tema filme on näinud sajad miljonid inimesed üle maailma. Alati on Sir David Attenborough filmide märksõnaks tippkvaliteet, seda nii tehnilises kui teaduslikus mõttes, kui sellele lisada veel alati entusiastlik, austust täis ja maailma üle imestav jutustamisvorm, saamegi kokku midagi sellist, mis teevad tema filmidest niivõrd tundliku väärtusega (loodus)elamuse.

Päev enne Briti kuninganna Elizabeth II visiiti Eestisse algavad KUMU dokumentaalfilmide sarjas PÖFFi ja Briti Nõukogu koostöös Sir David Attenborough filmiõhtud. Filmid on koos loengutega Eesti loodushariduse suurkujult bioloog/etoloog Aleksei Turovskilt. Näitamisele ja arutamisele tulevad kõikvõimalikud teemad alustades veemaailmast, käime nii troopikas, kõrbes kui arktikas, vaatleme lindude lendamist, putukate ühiskondi ja suuri imetajaid kuni siis selle kummaliselt eduka ja kohanemisvõimelise imetajani kes kõnnib kahel jalal ja kes ainsa liigina on võimeline nii suures mahus end ümbritsevat ökosüsteemi hävitama. Ühesõnaga avastame koos maailma.

Esimene BBC toodetud Sir David Attenborough filmiõhtu toimub:

18.okt 2006, kell 18:00 KUMU Kunstimuuseumi auditoorimuis

THE DEEP

“The Deep” viib meid avastama “sisekosmost” meie omal planeedil Maa. Ulmest saab ühtäkki reaalsus. Tulnukad kui siinsed süvavee-elanikud hämmastavad oma väljanägemise, käitumise ja ekstreemsete elutingimustega esmakordset uudistajat ilmselt samamoodi, kui kohtaks võõraid eluvorme mujal planeetidel. Süvavee saladused elu võimalikkusest annavad mõttelõnga mõtlemaks elu algusest Maal ja ehk ka kaugemate tähesüsteemide planeetidel.

Maailm, kus päikesevalgust pole, on pimedusekõrb, kus leidub üksikuid laternatega rändureid ja ka oaase tulvil imeilusaid värvimänge. Siin pimeduses võib lasta eksitada virvatuledest ja kohtuda surmavaenlasega ning teisalt leida üksiku laternakandja näol endale eluseltsilise. See on samasugune ilu ja valu täis maailm, nagu seda oleme harjunud tajuma ka mujal. Seal on mäed, orud, kuristikud, kuhu elama on asunud omalaadsed elanikud, kellest paljud ilmselt ei tea midagi veepinnast – nende maailma lõpust.

Elu näib olevat visa eksisteerima tingimustes, kus see esmapilgul näib võimatuna. Kas see ehk on ka tõendusmaterjaliks elu võimalikkusest väljaspool Maad? Ilma selle küsimusetagi jätkub meil avastamisrõõmu veealuses maailmas veel kauaks ajaks.

Tulnukaid ei ole vaja otsida kaugelt... Nad on siin. Ja sa saad neid näha oma silmaga.....

Korraldavad PÖFF ja KUMU

Täname: Briti Nõukogu

Filmi kommenteerib Aleksei Turovski, süvaveemaailmast inspireeritud muusikat mängib Martin Pook.

BBC dokumentaal sarjast Blue Planet (2001.a)

prg. mart kalmo | Netv Lemnu