Filmiinfo    Vaata kommentaare (9)    Lisa kommentaar

KOMORNIK
VÕLANÕUDJA 

   

Poola 2005 | 93min

Keel: poola

Staa˛ikas poola lavastaja Feliks Falk lihvis nooruspõlves oskusi Andrzej Wajda käe all ning sai tuntuks ennekõike satiiriliste, draama ja komöödia vahel balansseerivate linateostega. Ka käesolev film lubab algul märgata satiiri noote, kuid areneb välja tõsiste hingeküsimuste lahkajaks, mõjudes lõpuks katoliikliku mõistuloona. Seda siiski heas, sügavas mõttes. Küündimata küll Kieslowski "Dekaloogini", paneb VÕLANÕUDJA sellegipoolest mõtlema - näiteks inimlikkuse piiride ja lunastuse üle - ning kaasa elama antikangelasele.
Filmi keskmes on karakter, kelle muudab paeluvaks just rafineeritus ja hoolimatus. Kohtutäituri ametit pidav Lucek kasutab oma positsiooni maksimaalselt. Võlgade katteks asju sisse nõudes näitab ta üles inkvisiitorlikku fanatismi, laskmata end kõigutada ka kõige inimlikumatel motiividel. Sellisena teenib ta ära koguni ametivendade halvakspanu, rääkimata ohvrite omast. Nii vaenlasi kogudes ei tea kunagi, millal ja kustpoolt karistus tuleb...
VÕLANÕUDJA võitis mullu Poola filmifestivalil 5 kõige olulisemat preemiat, parima lavastaja ja parima filmi tiitliga pärjati seda ka tänavusel Poola filmiauhindade jagamisel.

Re˛issöör: Falk, Feliks
Osatäitjad: Andrzej Chyra, Kinga Preis, Malgorzata Kozuchowska, Marian Opania, Jan Frycz
Stsenarist: Grzegorz Loszewski // Operaator: Bartek Prokopowicz // Tootja: Perspektywa Film Studio

Festivalid ja auhinnad: Warsaw, Gdynia (Best Actor - Andrzej Chyra, Best Film, Best Cinematography, Best Screenplay, Best Supporting Actress - Kinga Preis), Berlin (Panorama - Prize of the Ecumenical Jury)

Koduleht:

Filmi ajakava
T 05.12  20:00 Kumu auditoorium (eesti- ja inglisekeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
kohal on re˛issöör Feliks Falk
K 06.12  22:00 Vene Kultuurikeskus (inglisekeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
kohal on re˛issöör Feliks Falk